Manşet YKS

Üniversite kayıt tarihleri ve gerekli belgeler belli oldu

Üniversite hayali kuran binlerce öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. ÖSYM, gece saat 00:00’da sonuçları adayların erişimine açtı.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ BOŞ KALDI

ÖSYM, tercih sonuçları ile birlikte sayısal verileri de paylaştı. Açıklanan verilere göre yaklaşık 550 bin adayın tercih yapmadı, devlet üniversitelerinde 80 bin kontenjan boş kaldı, 857 bin aday ise bir bölüme yerleşti.

YKS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler üniversite kayıtlarına çevrildi. Herhangi bir bölüme yerleşen adaylar, kayıtlarını 3-7 Eylül tarihleri arasında yapacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Üniversite kayıtlarını yaptıracak olan adayların istenen belgeleri mutlaka hazırlaması gerekiyor. Kayıtlarda gerekli belgeler şu şekilde:

YKS yerleştirme sonuç belgesi, lise diploması veya yeni tarihli mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanının onaylı örneği, ikametgah, askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına” dair belge, 12 fotoğraf, kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler, üniversitelerin istediği belgeler. Bazı üniversiteler genel kayıt belgelerinin dışında belgeler de isteyebilir.

Yunus Ünlü
Yunus Ünlü, egitimbilimleri.net sitesinde görev yapmaktadır.
https://www.egitimbilimleri.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir